Poslední zimní měsíc ÚNOR je tu. Ten, kdo má tinnitus, má v tomto měsíci obrovskou šanci zapracovat na svém zdraví a tinnitu se letos konečně zbavit. Únor můžeme využít jako takový startovní měsíc pro naši změnu.
Proč právě ÚNOR?
O pevných základech našeho zdraví se rozhoduje v zimním období a měsíc únor je měsícem, kdy je nutné se zaměřit na LEDVINY. Ano, ledviny, které souvisí s délkou života, množstvím sil, s fyzickou a psychickou odolností, se zády, ale především ledviny ovlivňují naše UŠI.
Už dlouho vím, že ledviny a uši se navzájem ovlivňují, ale vždy jsem si říkala, že ledviny mám přece v pořádku. Proč by taky ne, že?
JENOMŽE, až nyní jsem zjistila, že člověk může ztratit až 90 % kapacity ledvin, aniž by se u něj projevila bolest nebo nějaké výrazné příznaky. Onemocnění ledvin se nemusí opravdu dloooouho nijak projevovat. Až 90 % nemocných o svých potížích vůbec neví.
A tak si myslím, že rozhodně stojí za to, se tomuto úžasnému orgánu pověnovat.
PROČ? PROTOŽE:
O oslabené funkci ledvin nám mohou napovědět tyto příznaky:
Citem ledvin je STRACH
Člověk s oslabenými ledvinami často pociťuje strach, obavy, je bázlivý. S ledvinami je pojen náhlý intenzivní projev jako děs, úlek, šok, záchvaty paniky, slabosti. Tyto emoce jsou úzce spjaty se ztrátou ledvinové energie a tím mají destruktivní vliv na energii v celém těle. Strach navíc vyvolává dostavující se potíže s udržením moči a stolice.
A ještě něco málo k ledvinám
Obdobím, kdy jsou ledviny nejvíce zatíženy, je zima.
Při správné funkci ledvin lidé vyzařují otevřenost, odvahu, flexibilitu, přizpůsobivost, přijímají přirozený tok života. Jsou dobrodružní, podnikaví, mají nadhled. Mezi jejich schopnosti patří intuice, uvědomění a vidění své životní cesty.
Naopak pokud je funkce ledvin v nesouladu, lidé se brání změnám, pociťují strach, nejistotu a úzkost z plynutí života. Nemohou se dostatečně soustředit, mají potíže s učením, deprese. Snadno se cítí osamocení, jsou bázliví, zimomřiví. Tělesným projevem emocí je TŘES.
Energie ledvin souvisí s naší životní energií. V dnešní době stresu jsou velmi zatížené nejen ledviny, ale také nadledvinky, které jsou umístěny na obou horních stranách ledvin a produkují stresový hormon adrenalin. Společně s ledvinami hrají důležitou roli při termoregulaci, zvyšování úrovně energie a sexuálním apetitu.
Proto je OPRAVDU DŮLEŽITÉ se v únoru zaměřit na podporu našich ledvin.
Jak na to?
1. Upravíme naši stravu
Co NE: Důležité bude omezení živočišného tuku (sádlo, máslo, žloutky, tučné maso, tučné mléčné výrobky), který ledviny velmi zatěžuje. Zkusíme se vyhnout každodennímu pojídání masa a budeme konzumovat maso pouze tři dny v týdnu. V tyto tři dny bude jíst spíše maso libové, nejlépe ryby a drůbeží. Omezíme solení, pokusíme se vynechat bílý rafinovaný cukr a bílou mouku.
Co ANO: Do jídelníčku zařadíme teplé polévky, hodně fazole, lesní borůvky, brusinky, kvašenou zeleninu, rýži, cibuli, česnek, rostlinné oleje, kvalitní obilniny jako oves a pohanku. Zařadíme hodně vařené zeleniny a čerstvé zeleninové natě. Celkově by měla strava být hlavně teď v zimě teplá. Ve stravě se snažíme o pravidelnost (chody podáváme pokud možno ve stejný čas) a mezi hlavními jídly neuzobáváme.
Více o vhodné a nevhodné stravě, která ovlivňuje tinnitus si můžete přečíst v ebooku Tinnitus jako Dar.
2. Správný pitný režim
Dodržovat budeme dostatečný pitný režim mezi 1,5 až 2,5 litrů denně a úplně vynecháme alkohol, kávu, černý čaj a kakao. Den budeme začínat sklenicí teplé vody. Vhodné je popíjení teplých bylinných čajů. Při jídle nepijeme, oslabil by se náš trávicí oheň. Pokud jsme žízniví, napijeme se něčeho teplého až po jídle.
3. Cvičení na ledviny
Ti, co mě už nějakou dobu sledujete, víte, že miluji čínské cvičení čchi-kung, proto i teď zařadíme tyto cviky, které jsou určeny přímo pro podporu ledvin a močového ústrojí. Odkaz na vhodné cviky bude umístěn ve FB skupině.
4. Nahřívání ledvin
Ledviny milují teplo a proto je dobré je v tomto období prohřívat. Teplo jim dopřávejte každý den například nahřívací dečkou nebo solným polštářkem. Nezapomeňte se ven dostatečně obléci a chránit si oblast ledvin. Ledviny se nacházejí po obou stranách páteře v prostoru mezi břišní dutinou a svaly zad. Rozhodně vynechejte otužování a saunování! Ledviny můžete vyzkoušet prohřát i mentálně pomocí vizualizace, kdy si je představíte jako krásně žluté, teplé, prozářené a hřející.
5. Doplňky stravy
Své ledviny můžeme podpořit především vitamínem B a pro celkové posílení imunity zařadíme i vitamíny D a C. Využít můžeme i bylin, např. celík zlatobýl, který má močopudné a protizánětlivé účinky nebo jalovec obecný, který podpoří celkovou detoxikaci. Já jako podporu močové soustavy letos vyzkouším kapky UrinoDren od společnosti Joalis.
Pozor si dejte na nadměrné užívání léků proti bolestem. Léky jsou vylučovány z těla opět přes ledviny a mnoho léků má vedlejší účinky, které mohou při dlouhodobém a nadměrném užívání orgány poškodit.
6. Klid a žádný stres
Vaše ledviny nemají rády stres, touží po klidu a harmonii. Dopřejte jim to, co jen to půjde. Než se pustíte do hádky, představte si celou situaci a vás shora, podívejte se na to jako nestranný pozorovatel. Zkuste se od celé té nepříjemné situace odosobnit. Buďte divákem, ne hercem. Vy jste tvůrce svého života, vy se rozhodujete, jak na situaci zareagujete. Mnoho vnějších situací nejsme schopni ovlivnit, můžeme však ovlivnit to, jak na tyto situace budeme reagovat.
7. Nepoddávat se strachu
Jak už víme, ledviny jsou spojeny s pocity strachu. Pokud jsou i u vás tyto pocity na denním pořádku, je potřeba na nich zapracovat.
Tak co vy na to? Dejte mi vědět, jestli do toho jdete semnou. Vaše ledviny a uši vám poděkují, uvidíte. Využijme tento skvělý měsíc a podpořme naše ledviny a životní energii z nich plynoucí. Bez zdravých ledvin totiž nemáme šanci vyléčit žádné závažné onemocnění.
PS: Tento měsíc můžeme využít také jako předpřípravu pro začátek Postního období. To začíná už 2.3.2022 a já se už moc těším. Ale o tom vám napíšu zase příště.
Krásné dny.
Bára