Tinnitus aneb o co vlastně jde?

Tento článek píšu pro ty z vás, kteří o tinnitu zatím nic nevědí a toto slovo slyší třeba poprvé.

Pokud si pamatujete na stav, kdy vám z ničeho nic začne v oblasti uší či hlavy pískat nebo zvonit, víte, že je to velmi nepříjemný zvuk, který ale většinou brzy odezní. Jinak je tomu u tinnitu, kdy jsou zvuky přítomné pořád a jen tak nemizí.

Název tinnitus pochází z latiny a představuje stav pískání, hučení, šumění a jiných zvuků v uchu. Definuje se tím, že zvukový podmět nemá vnější původ a jde pouze o subjektivní vjem v jednom nebo v obou uších, případně v hlavě.

Tinnitus se může u každého projevovat jinak, v různé intenzitě i odlišnostech zvuků, které mohou mít více podob. Někteří lidé popisují tóny jako velmi slabé bzučení, tepání, někdo naopak slyší tóny vysoké a hlasité. Mnohdy jednotlivé zvuky mezi sebou přecházejí do jiných nebo se v průběhu dne celkově mění.

U koho se tinnitus nejčastěji objevuje?

K tinnitu mají blízko lidé se sluchovými obtížemi, které se týkají vnitřního ucha či sluchového nervu. Mnohdy se objevuje u lidí, kteří v dětství prodělali opakované záněty středního ucha s případným propíchnutím ušního bubínku, což je i můj případ. Týkat se může také osob, které mají fyzické problémy v oblasti krční páteře či lebky. Dále se tinnitus často vyskytuje u pracujících pod velkou zvukovou zátěží, např. zvukaři, hudebníci, lidé pracující se stavebními přístroji.

Stejně tak se může ale tinnitus objevit u kohokoliv z nás.

Mezi časté příčiny vzniku tinnitu patří:

 • Vystavení se hlasité hudbě, zvukům, výstřelům
 • Užívání léků s vedlejšími účinky
 • Zranění v oblasti uší, hlavy, krku, čelisti
 • Stárnutí
 • Neurologické a kardiovaskulární obtíže
 • Degenerace ušních kůstek
 • Snížená funkce štítné žlázy

Z psychického hlediska může být příčinou:

 • Vysoká míra stresu
 • Dlouhodobé nevyspání
 • Únava a vyčerpání
 • Deprese
 • Psychické trauma
 • Úzkosti
 • Strach

U velkého procenta osob trpící tinnitem bývá příčina více skrytá a často je spojena právě s psycho-emoční stránkou pacienta, kterému mohlo pískání v uších způsobit psychický šok, trauma, přemíra stresu atd. I proto se stává, že lékař vyloučí fyzickou příčinu a tinnitus přesto přetrvává.

Ačkoliv jsou tyto zvuky někdy obtížně ovlivnitelné, existuje spoustu možností, jak si lidé od tinnitu mohou pomoci. O některých z nich si můžete přečíst v mém ebooku zdarma 7 účinných rad, jak se nezbláznit z tinnitu.

Důležitost prevence

Chtěla bych také upozornit na to, že i v případě, že tinnitus nemáte, je potřeba se pečlivě o svůj sluch a uši starat. Pečujte o ně vědomě, s láskou a nenechávejte věci zbytečně zajít příliš daleko. Dbejte na prevenci svou i svých dětí. Žijeme ve světě plném nebezpečně hlasitých zvuků a je třeba k tomu tak i přistupovat. Nepokoušejte své zdraví, tak jako já kdysi. Více o prevenci v této oblasti najdete v mém předchozím článku Prevence jako základ zdraví.

Nejste v tom sami

V případě, že tinnitus máte a byla u vás vyloučena objektivní příčina problému, máte za sebou ORL vyšetření a tinnitus stále přetrvává, vám ráda pomohu a poradím, jakými kroky intenzitu tinnitu postupně snižovat, jak najít skutečnou příčinu vašich obtíží a jakým způsobem postupovat na vaší cestě k uzdravení.

Já a tinnitus

Jak jsem se z trápení jménem TINNITUS dostala já a co konkrétně mi pomohlo, si můžete přečíst v mém ebooku Tinnitus jako Dar. Najdete v něm nejen můj příběh, ale také konkrétní postupy a rady, jak toto pískání upozadit z vaší pozornosti a zároveň zjistíte, že se tinnitus může stát darem, který změní váš život v lepší. Já svoji situaci dokázala otočit ve svůj prospěch, vy můžete také.

Tinnitu je možné se zbavit, jeho intenzitu sami snížíte i bez chemických léků, které stejně nepomáhají. Můžete se uzdravit, stačí vzít osud do vlastních rukou, obrnit se dávkou trpělivosti, pevnou vůlí a mít víru ve své uzdravení. Je potřeba k sobě přistupovat s láskou a pozitivním myšlením.

Když se u mě objevilo toto otravné pískání, byla jsem zoufalá a nevěděla, co dělat. Vy už na to ale nejste sami. Ráda vás podpořím na vaší cestě k uzdravení a zodpovím všechny vaše otázky. Pokud vás zajímá můj příběh s tinnitem, najít ho můžete ZDE.

Nic prosím nevzdávejte. Tinnitus může být jen malou kapitolkou ve vašem životě. Záleží pouze na vašem přístupu. Držím vám palce!

Bára

Barbora Spišáková
Jsem průvodkyní světem tinnitu a autorkou e-booku Tinnitus jako DAR. Mojí vášní je hledání zdraví na úrovni duše a fyzického těla. Skrze vlastní příběh pomáhám lidem objevit v jejich nemoci skrytý DAR, který mohou využít jako prostředek ke své životní proměně a docílit tak vysněného života plného radosti, klidu, zdraví a vnitřní harmonie. Můj příběh si přečtete zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.