Tinnitus a rodina

Tinnitus se netýká pouze osob, které ho mají. Týká se  celé rodiny a blízkých osob, se kterými žijete. To, že si s nimi o tinnitu promluvíte, pomůže nejen jim pochopit, o co jde a jak se cítíte, ale především se může ulevit vám.

Když vám do života přijde tinnitus, zasáhne nejen vás, ale pocítí to i vaše blízké okolí. Ano, to, že máte tinnitus sice nejde vidět, ale vnitřní bolest, smutek a strach se na povrch nakonec většinou dostanou, ať už chcete nebo ne.

Právě proto je fajn si zavčasu se svou rodinou v klidu o všem promluvit. Je dobré všechno probrat dříve bez zbytečných, emocionálně vypjatých reakcí, které mohou vaše okolí akorát odradit cokoliv řešit.  Pokud si s novou situací vůbec nevíte rady, můžete si ZDARMA stáhnout můj e-book 7 účinných rad, jak se nezbláznit z tinnitu.

Mluvte o tinnitu se svým partnerem/partnerkou

Promluvte si s partnerem/partnerkou a poproste je o jejich pomoc. Vysvětlete jim, co tinnitus vlastně znamená a rozveďte své pocity a myšlenky. Nezůstávejte se svým problémem sami. Sdílená bolest je poloviční bolest a až zjistíte, že tinnitus není žádný konec světa, necháte ho odejít anebo se s ním spřátelíte, vaše radost bude dvojnásobná. Ničeho se nebojte, věřte, že bude zase dobře, já jsem toho důkazem. Jde to, a když se to podařilo mně, podaří se to i vám, to si jsem jistá 😊.

Svému protějšku můžete dát přečíst můj článek Tinnitus aneb o co vlastně jde, aby měl představu, o jaký problém se konkrétně jedná a aby pochopil, o čem vlastně mluvíte. I přesto, že tinnitus dnes potkává mnohem více lidí než dříve, povědomí o něm je na velmi malé úrovni.

K přečtení mu můžete dát také příspěvek s názvem Můj blízký má tinnitus, jak mu pomoci, kde najde konkrétní rady, jak vám může být oporou a zlepšit rodinnou situaci u vás doma.

Hlavní ale je, co od svého okolí chcete PRÁVĚ VY. Na tom záleží. Na vašich vlastních potřebách a ty svému partnerovi/partnerce sdělte. Než se rozhodnete o svém problému rodině říct, dopředu si promyslete, jak by vám vlastně mohli pomoci. Popřemýšlejte, co teď potřebujete pro to, aby vám bylo zase dobře. Nejraději byste měli od všech klid a prostor jen pro sebe nebo naopak chcete být současní rodinného chaosu, který vám pomůže částečně zapomenout a přestat tak tinnitus neustále řešit? V klidu si utřiďte myšlenky a až po tom si s ostatními promluvte.

Tinnitus a děti

Děti jsou často mnohem chápavější, než si myslíme a je dobré i jim celou situaci vysvětlit. Ony samy budou rády, že s nimi mluvíte jako se sobě rovnými a určitě se pokusí vám vaši aktuální těžkou situaci ulehčit.

Řekněte jim, že slyšíte nepřetržitě pískání (zvonění, hučení,… doplňte si podle sebe) v uších či v hlavě a popište jim, jak nepříjemné to pro vás je. Upřímně jim povězte o tom, jak se cítíte. Vysvětlete dětem, co se uvnitř vás odehrává, proč se teď často cítíte smutní či nervózní a nemáte s nimi tolik trpělivosti jako dříve. Poproste je o jejich pomoc, dejte jim najevo, že se nyní potřebujete šetřit a nesmíte se zbytečně vystavovat nadměrnému hluku.

Pusťte jim nahrávku tinnitu například na YouTube, aby si dokázaly představit, co se uvnitř vás právě děje. Mluvte otevřeně o svých pocitech a tom, co zrovna prožíváte. Nejste stroj, jste úžasná lidská bytost, která také potřebuje pomoc a pochopení od svých nejbližších. Vaše děti vám jistě vyjdou vstříc spíš, než když by o celé situaci neměly vůbec ponětí.

S nikým nic nechci řešit

Možná patříte k těm, kteří nechtějí nic řešit a nikomu se svěřovat. I to je v pořádku, pokud vám to vyhovuje. Nikdo vás k ničemu nenutí a vše je pouze na vás. Udělejte si klidně seznam pro a proti a třeba se rozhodnete, že nemáte potřebu s nikým svůj stav rozebírat. Nelámejte si s ničím hlavu a dělejte jen to, v čem ucítíte, že je pro vás správně.

Připravte se i na nevhodné reakce

Z vlastní zkušenosti vím, že reakce okolí na tinnitus mohou být i velmi nevhodné až nepříjemné. Rozhodně si z toho ale nic nedělejte. Tyto reakce plynou pouze z nevědomosti a z nepochopení lidí dané situace. Nenechte se tím nijak rozhodit.

Lidé, kteří sami tinnitus nezažili, mohou jen velmi těžko pochopit, jak se opravdu cítíte. Ale o to nám ani nejde. Určitě jim to nemějte za zlé, pravděpodobně to nemyslí vůbec špatně. Důležité je, aby věděli, proč jste teď například často bez nálady, energie, posmutnělí nebo protivní. Aby věděli, že vaši náladu si nemají brát osobně, protože váš vnitřní stav se jich vlastně vůbec netýká. Bude stačit, když zjistí, že právě prožíváte těžké období a potřebujete jejich psychickou oporu, lásku a pochopení.

Porozumění a pomoc v těžkých chvílích, o to nám jde.

Tinnitus a ostatní lidé ve vašem okolí

Lidé okolo vás si možná všimnou, že se něco děje. V zaměstnání si musíte vzít volno, v pracovní době obíháte všechny doktory, odborníky a otázky vašeho okolí na sebe nenechají dlouho čekat. To, jestli jim o tinnitu povíte, záleží opět pouze na vás.

Mě každodenní dotazování na můj zdravotní stav spíše obtěžovalo a kolegové v práci mi tím tinnitus jen neustále připomínali. Proto jsem se po čase rozhodla všem zvědavým spolupracovníkům říct, že už je vše v pořádku a oni mě konečně přestali každý den bombardovat jejich dotazy. Na začátku je fajn, když někdo ukáže soucit a pochopení nad vaší situací, ale pokud si nechcete nechávat donekonečna foukat bebíčka a jste rozhodnutí už nebýt v pozici oběti a věříte ve své uzdravení, rychle se těchto otravných dotazů zbavte a soustřeďte se jen na pozitivní věci.

Po nějakém čase, kdy jsem na sobě pracovala a tinnitus postupně přecházel do ústraní, mi velmi vadilo, že mi ostatní tinnitus tak často připomínají, když už já sama na něj skoro nemyslím. Proto jsem zvolila tuto taktiku a moc mi to na mé cestě pomohlo. Jak se mi podařilo nakonec proměnit tinnitus ve svůj dar a poslání, si můžete přečíst v e-booku Tinnitus jako DAR.

Tinnitus a škola

Pokud jsi stále studentem ve škole a tinnitus tě obtěžuje při učení a na látku se díky němu nemůžeš soustředit, je potřeba situaci probrat jak s rodiči, tak by bylo dobré situaci nastínit i kantorům ve škole. Není nic horšího než se sám užírat svými problémy. Důvěřuj svému okolí a své pocity a potřeby jim vysvětli. Domluvte se doma, jak by bylo dobré v tvém případě postupovat a ničeho se neboj, vše se dá individuálně řešit!

Dbejte na prevenci

Prosím dbejte na prevenci svých blízkých a vysvětlete jim, že je nutné se o svůj sluch zavčasu starat. Naučte je u sebe mít vždy po ruce špunty do uší, nevystavovat se nadměrnému hluku, upozorněte je na nevhodnost hlasitých zvuků ve sluchátkách. Pozor by si měli dát především lidé, kteří dříve prodělali záněty uší, či mají nebo měli už dříve jakékoliv problémy s ušima. Sluch je třeba ale chránit i v případě, že jste žádný problém doposud neměli. Rozšiřujte povědomí o tinnitu a chraňte sebe i své okolí. Dnešní svět je příliš přehlučněný, na každém kroku nás doprovází hlasité zvuky a naše uši na to nejsou stále připraveny.

Já a tinnitus

I já musela projít trnitou cestou s touto nemocí, ale dnes jsem opět šťastná, spokojená a proto vím, že i VY můžete být taky. Více o mně a mém příběhu s tinnitem si můžete přečíst ZDE.

Užijte si dnešní krásný den a brzy na viděnou.

Bára

PS: Nezapomeňte, že vaše rodina a blízcí vás milují stejně tak, jako vy je a určitě by nechtěli, abyste se sami trápili. Navíc tím, že půjdete se vším ven, pomůžete nejen sobě, ale i jim. Konečně budou mít šanci vám porozumět a předejdete mnoha nedorozuměním.

Držím vám palce a budu ráda, když mi dáte vědět, jak jste vy a vaše rodina situaci s tinnitem přijali.

 

Barbora Spišáková
Jsem zakladatelkou projektu Tinnitus jako DAR, nadšenou korektorkou, milovnicí českého jazyka a autorkou e-booku Tinnitus jako DAR. Mojí vášní je hledání zdraví na úrovni duše a fyzického těla. Skrze vlastní příběh pomáhám lidem objevit v jejich nemoci skrytý DAR, který mohou využít jako prostředek ke své životní změně a docílit tak vysněného života plného radosti, klidu, zdraví a vnitřní harmonie. Můj příběh si přečtete zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.