Skrytá příčina tinnitu a síla přítomného okamžiku

Jednou ze skrytých příčin tinnitu může být nevědomé zahlcení mysli. Člověk s tinnitem je často příliš uzavřený v hlavě, je přemýšlivý, zahlcený mnohými myšlenkami a domněnkami, které si nechává pro sebe. Hlavu má plnou nevyřčených slov, vše si vyřizuje uvnitř sebe.

Důležité je nebýt stále v hlavě, ale žít v přítomném okamžiku a oprostit se od negativního myšlení, smyšlených příběhů, vykonstruovaných problémů. Netrapte se sami uvnitř a jděte se svými myšlenkami hlasitě ven. Komunikujte se svými blízkými o tom, co vás trápí a zároveň přejděte od neutichajících myšlenek do přítomnosti a vědomé pozornosti.

Nezadržujte uvnitř své emoce a pusťte je ven. Vyjádřete, co cítíte. Musíte se naučit své pocity sdělit a současně se zbavit nevědomého myšlení.

Přítomný okamžik

Odpovězte si upřímně, žijete opravdu v každodenních situacích v přítomném okamžiku? Umíte být v každé situaci přítomní? Zní to tak snadně, a přitom to dnes už málo kdo vlastně umí.

Jestli jste připraveni, můžete se znovu naučit být přítomní a pomoci si tak od zahlcené mysli a tinnitu.

Při rutinních činnostech, které jsou většinou prostředkem k dosažení něčeho, jako třeba obyčejné umývání si rukou, uvaření si čaje, čekání na autobus, můžete zjistit, zda jste při nich plně přítomní. Místo toho, abyste je používali jako prostředek k určitému cíli, udělejte z nich samotný cíl.

Takže když si budete třeba umývat ruce, uvědomujte si, jak vnímáte tekoucí vodu. Je teplá nebo studená? Vnímejte vůni a konzistenci mýdla, doteky dlaní, poslouchejte zvuky tekoucí vody, buďte plně přítomní u toho, co děláte. Zaměřte svoji pozornost na smyslové vjemy. To, že jim věnujete svoji pozornost, vás vyvádí ven z nevědomého snění, dostáváte se konečně ven z vaší mysli a přivádí vás to do přítomného okamžiku.

Vědomá přítomnost a přítomný okamžik jsou spolu úzce spjaty. Vědomá přítomnost je stav vědomí bytí v přítomném okamžiku, což je jediný moment, který existuje. Váš celý život je NYNÍ. Ať už cokoliv zažíváte, cítíte, děláte, myslíte si, je to vždy jen nyní. Přítomný okamžik je pro náš život nesmírně důležitý. Nežijte už tak, jako by přítomnost byla nějaká druhotná věc, jen proto, že příští okamžik vám připadá důležitější. Neexistuje žádný příští okamžik, bude to zase jen NYNÍ.

Vědomá přítomnost je uvědomování si momentu nyní a smyslových vjemů, které vám velmi pomohou, abyste se zpřítomnili. Každou svoji aktivitu dělejte vědomě, věnujte ji svou plnou pozornost.

Plně prožívat přítomný okamžik je velmi příjemné a je nesmírně důležité, že nás odvádí od nevědomé mysli. Zpomaluje to naše myšlenkové procesy a vznikají malé mezery, kde nemyslíme, pouze vnímáme. A to je čirá vědomá přítomnost.

Další příležitost vytváří čekání. Kdykoliv na něco čekáme, tak místo toho, abychom byli netrpělivý a hned se vrhli například na telefon, bez nutkavého dělání něčeho pokaždé, když na něco čekáte, můžeme tento čas využít. Denně je mnoho situací, kdy na něco čekáme. Na setkání, ve frontě, na vlak, na výtah, na sms, semafor….samé čekání. Pro mnohé lidi není čekání nijak příjemné.

Ale můžeme ho využít k tomu, abychom vstoupili do stavu vědomé přítomnosti. Můžete si uvědomit ten okamžik, své vizuální vjemy, prohlédnout si okolí, uvědomit si svůj dech, zvědomit si, že jsme uvnitř svého těla živí, dát tam pozornost. Vstupujete do přítomného okamžiku a využíváte tuto dobu čekání k tomu, abyste vystoupili ze své omezené mysli a zvědomili si tento okamžik. Je to velmi uklidňující činnost.

Takto můžete využít spousty situací. Cokoliv, co děláte vědomě, s pozorností zaměřenou na detaily, může přinést vědomou přítomnost. Skrze toto trénování bdělé přítomnosti objevíte v mnoha oblastech svého života obrovské změny a zlepšení. Jedním z nich je, že hlas v hlavě, který dříve vytvářel obrovské množství nepříjemností a neštěstí, to přestane dělat. Už vás nebude trápit. Všechny ty negativní komentáře ve vaší mysli začnou ubývat a vy můžete být přítomní.

Zlepšit tak můžete i vztahy s druhými lidmi. Budete v situacích přítomní, budete schopni přijmout, že se lidé provokují svým chováním, jsou negativní. Lidé v sobě mají velké množství viny, lítosti a odporu, které se staly součástí jejich identity, toho, kým jsou. Všechno jsou to ale jen mentální koncepty, které prožívají. Často jsme chyceni do pasti své vlastní mysli, což je velmi omezující. Jakmile ale začnete být přítomní, změní se to. Uvědomíte si, že existuje něco hlubšího, opravdovějšího než vaše osobní minulost. Toto vnímání vědomí vám pomůže mít opět opravdové, uspokojující a harmonické vztahy s ostatními lidmi.

Tím, že změníte svůj stav vědomí, můžete změnit celý svět. Neexistuje nic důležitějšího.

Já a přítomný okamžik

Když jsem sama začala praktikovat vědomou pozornost a užívat si přítomného okamžiku, nadchl mě ten obrovský klid, který mě brzy pohltil. Neustále vtírající se myšlenky to postupem času vzdaly a já pocítila obrovskou vlnu svobody. Už jsem nebyla v zajetí svých nepřetržitých myšlenek. Automaticky jsem přestala neustále někam pospíchat, konečně jsem zpomalila a zklidnila své každodenní hektické tempo.

Přestala jsem vnímat ten dříve všudypřítomný chaos okolního světa, naopak mnou prostoupil příjemný pocit klidu. Najednou jsem byla schopna zase vidět tu nádherně modrou oblohu, ve větru pozorovat poletující listy stromů, zaposlouchat se do zpěvu ptáků, bzukotu včel. Bylo to jako bych se zase vrátila zpátky….

Mé otravné myšlenky mě ještě někdy zkouší, chybím jim. Ale ony mně ne, a proto na sobě stále pracuji a každý den se opět vracím do krás přítomného okamžiku.

A co vy a vaše mysl? Kdo z vás dvou je vlastně pánem?

Krásné dny v přít☼mnosti vám přeji.

Bára

Barbora Spišáková
Jsem průvodkyní světem tinnitu a autorkou e-booku Tinnitus jako DAR. Mojí vášní je hledání zdraví na úrovni duše a fyzického těla. Skrze vlastní příběh pomáhám lidem objevit v jejich nemoci skrytý DAR, který mohou využít jako prostředek ke své životní proměně a docílit tak vysněného života plného radosti, klidu, zdraví a vnitřní harmonie. Můj příběh si přečtete zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.