Netoxická domácnost – praní a úklid

Už dlouho jsem koketovala s myšlenkou ohledně netoxické domácnosti, a čím více jsem si o tomto tématu četla, tím víc mě lákalo si to vyzkoušet.

Často ve svém okolí slyším různé názory, jak je hloupé dělat tohle nebo zkoušet zase onohle, ale já mám ráda vlastní zkušenost. Říkat si může, kdo chce, co chce, ale jak mohou lidi vědět o něčem, co sami ani nikdy nevyzkoušeli, no ne?

Takže ač mi to docela dlooouho trvalo, jednoho krásného dne jsem se rozhodla a udělala první velký netoxický nákup, konkrétně jsem si nakoupila základní suroviny pro netoxické praní. To mě lákalo jako první.

Nikdy jsem nebyla žádná velká pradlenka a přechod z rodinného hnízda do vlastní domácnosti, kde zůstalo veškeré praní prádla na mně, nebylo nic příliš lákavého. Praní mě nijak nebavilo, často zůstávaly zašlé skvrny a tak mi nějakou dobu trvalo, než jsem se v tomhle pracím světě zorientovala.

První netoxické praní

S netoxickým praním přišla ale úplně nová kapitola. Hned na první praní vyšlo vše skvěle a podle mých představ. Prádlo bylo nádherně čisté, bez umělých aromat, měkké, příjemné a mě to najednou začalo hrozně bavit. Dokonce dlouhodobé skvrny, kterých jsem myslela, že se už nikdy nezbavím, byly pryč. Bylo to tak jednoduché a k tomu ještě levnější, než normálně.

Od prvního použití nového prostředku na praní, který jsem si sama namíchala, jsem jiný nepoužila, a i když je to už skoro půl roku, jsem stále maximálně spokojená. A právě proto jsem se konečně odhodlala vám o tom napsat.

Je to tak jednoduché

Na praní budete potřebovat:

– mýdlové vločky

– prací sodu

– perkarbonát sodný na bílé prádlo (nepoužívat na černé a barevně nestálé prádlo)

– ocet místo aviváže (ne opravdu vůbec nesmrdí :D!)

– žlučové mýdlo na skvrny

– změkčovač vody (pokud máte tvrdou vodu a na ručníky)

– případně netoxické esenciální oleje pro různé vůně

Všechno můžete velmi jednoduše objednat například na stránkách www.netoxickadomacnost.cz nebo tyto suroviny často najdete také v obchodech se zdravou výživou.

Jdeme na to

Před prvním praním je dobré nejprve vyčistit pračku. Uděláte to tak, že přímo do bubnu nasypete 200g kyseliny citronové a aby pračka nejela úplně na prázdno, můžete přidat třeba utěrky a už jen zapnete na 90°.

Pokud si nechcete koupit rovnou nějaký hotový netoxický prostředek na praní, připravíte si větší skleněnou nádobu a v ní si smícháte 200g prací sody a 0,5 kg mýdlových vloček. Toto je základní směs pro praní. Směs se přidává rovnou do bubnu k prádlu.

Pereme

V případě, že mám pračku hodně naplněnou, dám zhruba 3 lžíce této směsi, na středně naplněnou pračku dávám většinou 2 lžíce, pokud mám prádla jen trochu, dám 1 lžíci. Lžíce si dávkuji do odměrky a pak rovnou přesypu do bubnu. Bez odměrky se mi občas stávalo, že se mi směs různě kolem pračky sypala, ale vy budete třeba šikovnější.

Pokud peru bílé prádlo, do bubnu navíc k této směsi přidávám ještě perkarbonát sodný, 1 nebo 2 lžíce podle míry zašpinění oblečení. V tomto případě je potřeba prát vždy minimálně na 60°.

Místo aviváže používám běžný ocet. Prádlo má příjemnou vůni čistoty, rozhodně nesmrdí po octu a je jemnější než bez něj.

Pokud máte prádlo hodně zašpiněné, na skvrny použijte žlučové mýdlo a nechejte cca 20 minut odležet nebo rovnou do bubnu přidejte žlučové vločky. Můžete si také napustit do lavoru horkou vodu a k oblečení přidat 2 až 3 lžíce perkarbonátu, přes noc nechat odmočit a pak vyprat.

Myslím, že to není žádná velká věda.

Proč vlastně prát netoxicky?

Vyprané oblečení na sobě nosíme v podstatě 24 hodin denně, a proto rozhodně stojí za zamyšlení, jaké prací prostředky používáme, protože jsme s nimi v neustálém kontaktu. Zbytky pracích prášků a aviváží v oblečení zůstávají a my je tak máme po celý den na těle.

Lidé s citlivou kůži nebo alergici mohou potvrdit, že prádlo, které je vyprané v běžném pracím prostředku, dráždí jejich pokožku. Prací prostředky obsahují mnoho aktivních látek, plnidel, zjasňujících prostředků, bělidel, enzymů atd.

Za mě rozhodně stojí za to se zajímat o to, v čem naše oblečení skutečně pereme.

Netoxická domácnost a běžný úklid

Pokud se u vás doma chcete pustit do úklidu netoxickými prostředky, vystačíte si pouze se základními surovinami jako je soda, ocet, kyselina citronová, perkarbonát sodný anebo si můžete pořídit rovnou hotové prostředky.

Na úklid se používají ty nejtoxičtější chemikálie a to úplně zbytečně. Nejen, že velmi poškozují naše zdraví, ale zároveň ničí naši planetu.

Může tohle nějak souviset s tinnitem?

Všechno může souviset se vším a podle mě každá změna k lepšímu stojí za to. Tinnitus často přichází k lidem, aby jim naznačil, že něco v jejich životě není v pořádku, že jdou špatný směrem, že něco je v nesouladu s jejich vnitřním já. Každý krok ke zdravějšímu životu, k ochraně naší planety stojí za to. A ten skvělý pocit, který na vás čeká, až poprvé obléknete své netoxické oblečení, určitě stojí za to.

Netoxické domácnosti ZDAR!

B.

Barbora Spišáková
Jsem zakladatelkou projektu Tinnitus jako DAR, nadšenou korektorkou, milovnicí českého jazyka a autorkou e-booku Tinnitus jako DAR. Mojí vášní je hledání zdraví na úrovni duše a fyzického těla. Skrze vlastní příběh pomáhám lidem objevit v jejich nemoci skrytý DAR, který mohou využít jako prostředek ke své životní změně a docílit tak vysněného života plného radosti, klidu, zdraví a vnitřní harmonie. Můj příběh si přečtete zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.