Můj blízký má tinnitus, jak mu pomoci?

Možná i vy máte ve svém blízkém okolí člověka s tinnitem. Jeho trápení vám není jedno a rádi byste mu pomohli. Ale jak? Je vůbec možné tinnitáři nějak pomoci? Rozhodně ANO!

Z vlastní zkušenosti vím, jak se takový člověk cítí a zároveň si dnes uvědomuji, jak člověk s tinnitem může na začátku na ostatní působit. Najednou se z vás stane nevrlý, neustále naštvaný protiva. Stačí málo a hned je oheň na střeše. Není se ale čemu divit.

Člověk s tinnitem je v neustálém obklopení všemožných zvuků. V uších mu píská, v hlavě duní a není z toho úniku. Není možné se před tím schovat, někam utéct, v klidu si odpočinout a vydechnout. Ty zvuky jsou s vámi všude. Tinnitář je často nevyspalý, chybí mu klid, ticho a tak se není čemu divit, že občas bouchne. Čeká až to přejde, snaží se to vydržet a nezcvoknout se z toho. Řeknu vám, není to snadné. Proto se prosím na svého blízkého nezlobte. Neberte si nic osobně a nenechávejte se zbytečně zatáhnout do hádky.

I když to třeba na první pohled není vidět, často svádí svůj vnitřní boj a věřte mi, na začátku to opravdu není snadné.

Vy mu přes to jeho situaci můžete trochu zlepšit. Udělat to můžete svým soucitem a porozuměním. Těžko se ale vžijete do jeho kůže. Kdo si tinnitem na vlastní kůži neprošel, nemůže pochopit, jak se daný člověk cítí. Můžete mu ovšem nabídnout svoji oporu, obejmutí, pohlazení a především pochopení. Pochopení v tom smyslu, že se na něj nebudete zlobit, když zrovna nemá svůj den a je protivný, jak měsíční nájemné.

Zkuste pochopit, že v takové situaci ho často rozhodí i maličkost. K hádce nepotřebuje žádný velký důvod, ke své špatné náladě má totiž svoji vnitřní příčinu.

Tinnitus je trochu zákeřný v tom, že na člověku není vidět. Na první pohled jste pořád ta stejná osoba, ale uvnitř se užíráte bolestí. Slepého člověka poznáte, má tmavé brýle a hůl, ale člověk s tinnitem vypadá úplně normálně, přesto uvnitř sebe svádí velký boj. Lidé na vás neberou žádný ohled, pro ně se nic nemění. Nechápou, kam se najednou ztratila ta skvělá osoba. Kdo ji vyměnil za tuhle nepříjemnou bestii?

Nastavte svému blízkému rámě k vyplakání a podpořte ho v jeho uzdravování. Dopřejte mu dostatek času k nalezení skutečné příčiny tinnitu. Dejte mu prostor k jeho změně a netlačte na něj. Všechno chce svůj čas a víru, že bude zase dobře.

Pokud čtete tento článek, pravděpodobně vás trápí, jak se cítí člověk vám blízký, chcete mu pomoci, a to je od Vás moc hezké. Jistě budete dobrou oporou pro svého přítele, který vás nyní velmi potřebuje.

Snažte se ho pochopit, mluvte o jeho problému, ale sami od sebe moc nevyzvídejte. Počkejte, jestli o tom začne mluvit sám.

Když jsem tinnitus konečně správně uchopila, začalo se mi dařit a tinnitus postupně slábnul, často se mě lidé z mého okolí vyptávali, jak na tom s tinnitem jsem. Později mi došlo, že mi ho tím neustále připomínají a zvědomují. Sama jsem ho postupně vytlačovala ze svého života, už na něj nemyslela a oni mi ho svými otázkami stále vraceli zpět. Chápu, že to nemysleli jistě špatně, ale vy pochopte, že není potřeba pořád o jakékoli nemoci dokola mluvit, řešit ji a ustavičně ji dotyčnému zvědomovat. Těžko pak nemoc může odejít, když se postupně stává tak oblíbeným tématem.

Svému blízkému můžete také doporučit tyto webové stránky, kde se zabývám převážně tinnitem a cestou, jak z toho všeho ven. Více o tinnitu se můžete dozvědět i v mém ebooku Tinnitus jako DAR. Zde píšu svůj příběh o tom, jak jsem nad tinnitem zvítězila a jakými konkrétními kroky došlo k jeho postupnému tlumení.

Buďte svým blízkým oporou, vyrazte společně do přírody, bavte se, dopřejte si čas k vzájemnému odpočinku, relaxu a hlavně, vždy mějte po ruce špunty do uší :D. Chraňte sluch sobě i svému okolí a sami dbejte na prevenci.

Společně to zvládnete! Držím palce.

B.

Barbora Spišáková
Jsem průvodkyní světem tinnitu a autorkou e-booku Tinnitus jako DAR. Mojí vášní je hledání zdraví na úrovni duše a fyzického těla. Skrze vlastní příběh pomáhám lidem objevit v jejich nemoci skrytý DAR, který mohou využít jako prostředek ke své životní proměně a docílit tak vysněného života plného radosti, klidu, zdraví a vnitřní harmonie. Můj příběh si přečtete zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.