Podzim už je tu v plné síle a pokud si i vy hodláte v tomto deštivém období udržet zdravé tělo i ducha, nebaví vás podzimní rýmy a špatná nálada, pak je potřeba dodržovat pár základních pravidel a bacily s podzimníma depkama nebudou mít šanci.
Bohužel mezi lidmi koluje stále mnoho mylných informací o tom, jak se o sebe v tomto období starat, a proto se vám v tomto článku pokusím nastínit to nejdůležitější, co jsem se za poslední roky naučila.
Podzim je obdobím stahování se dovnitř. Dny se krátí, ochlazuje se, příroda se pomalu chystá k zimnímu spánku a my bychom měli stejně tak výrazně zvolnit, začít více odpočívat a naladit se na své vnitřní já.
Strava na podzim má být zahřívající a posilňující. Volit bychom měli teplé polévky, čaje a všechnu stravu poctivě vařit. Určitě se vyhněte ovocným šťávám, které jsou na podzim naprosto nevhodné a ochlazující. Tropické ovoce roste v oblastech, kde je potřeba lidi zchladit a dodat jim větší množství tekutin. V našem kraji se ale tomuto ovoci na podzim vyhněte.
Naopak do své stravy zařaďte místní kulatou zeleninu jako například dýni, zelí, kapustu, kedlubny, červenou řepu atd. Se zahřátím pomohou teplé obiloviny v podobě rýže, jáhel, pohanky a luštěniny jako je čočka, hrách či cizrna.
Do jídelníčku zařaďte také ohřívající potraviny jako česnek, cibuli, zázvor, křen, chilli, kurkumu.
Pokud se chcete vyhnout rýmě a ucpanému nosu vynechejte ze své stravy veškeré mléčné výrobky. Mléko a produkty z něj pouze zahleňují a překyselují celý organismus. Až když jsem objevila tuto informaci a rozhodla jsem se ji sama na sobě vyzkoušet, dokázala jsem se zbavit celoročního posmrkávání a závislosti na neustálém používání nosního spreje.
Z jídelníčku vyřaďte i veškerý rafinovaný cukr, který vede k řadě zdravotních problémů a vaše tělo si alespoň nebude tvořit tukové zásoby na zimu.
I na podzim nezapomínejte na pohyb. V chladnějším období se začínáme stahovat, choulit a podvědomě se tím chránit před větrem a zimou. Jenže naše svaly se tak snadno dostanou do křeče, napětí a celé tělo tuhne. Často tak dochází k bolestem zad, staženým svalům v oblasti krční páteře a tím i bolestem hlavy. Proto je dobré do svého programu zařadit procházky, cvičení jógy nebo čchi-kungu. Posílíte zkřehlé svalstvo a ohřejete celé tělo. Já každé ráno začínám 20ti minutovou sestavou čchi-kungu, kdy si protáhnu tělo a zároveň svou mysl příjemně naladím na celý následující den.
To nejdůležitější, co pro sebe nyní můžete udělat, je zvolnit tempo a začít více odpočívat, relaxovat a být pěkně v teple. Zachumlejte se pod deku, udělejte si bylinkový čaj, zapalte aromalampu s uklidňující vůní a začtěte se do své oblíbené knihy, na kterou do teď nebyl čas.
Nechte své tělo po hektickém létě konečně odpočinout, dejte si infrasaunu, se svým drahým protějškem si vyměňte uvolňující masáž, napusťte si vanu. Dělejte cokoliv, co máte rádi a co vám dělá dobře.
Podzim je zároveň čas k rozjímání nad sebou samými, nořením se do hlubin vlastní duše, čas seberozvoje. Rekapitulujte, učte se, plánujte. Věnujte se sami sobě, svým potřebám a tužbám.
Spoustu lidí toto roční období nemá vůbec rádo. To je ale škoda. Zkuste se letos na podzim podívat trochu jinýma očima. Všude kolem je tolik barev, listí, příroda se postupně proměňuje, pomalu nastává klid a utišení.
Obklopujte se svými blízkými, vytáhněte ze skříně stolní hry a bavte se u rodinného krbu tak, jako tomu bývalo dříve. Odpojte se na chvíli od sociálních sítí, vypněte televizi a vnímejte přítomný okamžik. Užívejte si to a nabírejte novou energii, kterou na jaře jako když najdete.
A pokud je venku přeci jen trochu hezky vytáhněte svou rodinu ven pouštět draky, vyřezávejte společně dýně, buďte spolu.
To vše vám letos zaručí, že budete během podzimních dnů v dobré náladě i kondici. Nachlazení se vám vyhne obloukem a na příští rok budete mít nastřádáno mnoho sil.
Krásné podzimní dny vám přeji…
Barča