Já a moje cesta k čchi-kungu

Co je čchi-kung?

Cvičení Čchi-kung (qi-gong) je stále ještě méně známou, avšak opravdu jedinečnou metodou, jak docílit zdraví, vnitřního pocitu klidu a spokojenosti. Tento úžasný systém pochází z Číny a je zaměřen na kultivaci životní energie čchi. Pracuje na úrovni těla i mysli.

Absolvovala jsem několik kurzů, workshopů a seminářů, které vedly k postupnému prohlubování mé praxe a k pochopení čchi-kungu jako takového. Pokud i vy hledáte prostředek ke svému zdraví, vnitřní pohodě a zároveň máte chuť vyzkoušet něco nového, co vás chytne za srdce, tak je tu čchi-kung právě pro vás.

Já a čchi-kung

Poprvé jsem se setkala s čchi-kungem v roce 2018 a troufám si říct, že toto umění mi úplně změnilo život. Než jsem se k tomuto propracovanému systému dostala, byla jsem kupka neštěstí. Cítila jsem se velmi vyčerpaná a bez energie. Na každém kroku mě doprovázela velká únava a nechuť cokoliv dělat. Nacházela jsem se ve velmi složité životní situaci a potřebovala jsem pomoc. Potřebovala jsem něco pevného ve svém životě, nějaký vztyčný bod, o který se budu moct opřít. Něco, co mi pomůže v mých těžkých chvílích a navrátí mě k sobě. A tímto velkým pomocníkem se mi stal právě čchi-kung.

Léta jsem trpěla velkými bolestmi krční páteře, trapézů, hlavy i zad. Absolvovala jsem několikrát rehabilitace, elektro léčbu, zkoušela jsem různá cvičení, masáže, ale vše pomohlo jen na chvíli a problémy se brzy vrátily.

Až pravidelné cvičení čchi-kungu mě z toho dostalo. Každodenní sezení v práci před monitorem počítače přestalo být utrpením a zmizely neustálé bolesti a problémy. Už se nebudím se zaseknutým krkem a neomezuje mě zatuhlé svalstvo. Konečně se cítím fajn a cvičení mi dělá nejenom dobře, ale hlavně mě velmi baví.

Cvičení mi přineslo mnoho výhod, a to nejen po fyzické stránce, ale také po té psychické. Velmi jsem se zklidnila, najednou jsem si dokázala mnohem lépe poradit ve stresových situacích, každodenní problémy jsem začala řešit v klidu a s chladnou hlavou. Po cvičení se cítím vždy velmi dobře a uvolněně. Čchi-kung mi přinesl mnoho skvělých zážitků, poznání, zábavy a nových přátel. Jak moc dokáže čchi-kung měnit, můžete zažít i vy.

Proč právě toto cvičení?

Možná si říkáte, co může být na tomto systému tak výjimečného. Čchi-kung není jen nějaké obyčejné cvičení a máchání rukama. Je to mnohem víc. Je to cesta, vnitřní pocit, dotek vlastní energie, je to opravdový zážitek. A hlavně je to snadné a úplně pro každého. Ať jste mladý nebo starý, zdravý nebo nemocný, čchi-kung je tu pro vás.

Nikdy jsem nebyla žádný velký sportovec, v tělocviku jsem nijak nevynikala, právě naopak :D. Toto cvičení je ale velmi jednoduché, a i to byl důvod, proč jsem se do tohoto umění tak ráda a naplno ponořila. Čchi-kung byl a stále je pro mě krásnou cestou sebepoznávání a každý den mi přináší něco nového.

Pokud máte chuť objevovat sami sebe, dotknout se své vnitřní podstaty, proměnit své dny v klidné, harmonické a zajistit si stále dobrou náladu, je na čase vyzkoušet toto úžasné cvičení a nechat se vtáhnout do tajů pradávného čínského umění.
Sama jsem vyzkoušela mnoho způsobů a metod, jak se cítit dobře a být v rovnováze. Toužila jsem být stále dobře naladěná, plná energie, a to vše mi přinesl a stále přináší právě čchi-kung.

Čchi-kung a tinnitus

I mé problémy s tinnitem velmi ovlivnil právě čchi-kung. Popravdě mi velmi pomohl, abych se z toho nezcvokla a dokázala si pomoci z té výchozí pro mě šílené situace. Tinnitus také velmi často souvisí s problémy krční páteře, se skřípnutými nervy v této oblasti a jejich odblokování a rozhýbání krku může velmi pomoci. Důležitou součástí je i celkové zlepšení psychického rozpoložení a zvládnutí této stresové, nestandardní situace.

5 elementů

Na čchi-kungu je krásné, jak je provázaný s přírodou a jejími pravidelnými cykly. Na základě jejího poznávání a cyklicky se opakujících dějů v ní, vnímá tradiční čínská medicína život v pěti elementech:

• Dřevo
• Oheň                                                                                                     
• Zem
• Voda
• Kov

Ke každému elementu v určitém roční období je vázán řídící orgán a tělesné funkce. Patří k němu také konkrétní barva, emoce, vůně, chuť a další aspekty. Staří Číňané znali tuto sílu pěti prvků a žili v souladu s nimi.

To, jak moc mi čchi-kung pomohl na mé cestě, si můžete podrobně přečíst v mém e-booku Tinnitus jako DAR. Pokud vás trápí zdravotní potíže a necítíte se dobře, rozhodně toto cvičení stojí za zkoušku. Já začínám každé ráno sestavou 8 kusů brokátů. Cvičení mi zabere pouhých 20 minut a to je opravdu jen zlomek času za to, jak skvělé účinky si díky němu mohu vychutnávat po zbytek celého dne.

Barbora Spišáková
Jsem zakladatelkou projektu Tinnitus jako DAR, nadšenou korektorkou, milovnicí českého jazyka a autorkou e-booku Tinnitus jako DAR. Mojí vášní je hledání zdraví na úrovni duše a fyzického těla. Skrze vlastní příběh pomáhám lidem objevit v jejich nemoci skrytý DAR, který mohou využít jako prostředek ke své životní změně a docílit tak vysněného života plného radosti, klidu, zdraví a vnitřní harmonie. Můj příběh si přečtete zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.